Viktor Bologan wins Cebanenco Memorial

Posted by on Apr 4, 2014 in Chess News & Events | 0 comments

Top Moldavian player GM Viktor Bologan emerged winner of the International Rapid Chess Festival – Veaceslav Cebanenco Memorial after an exciting last round and Armageddon tie-break.

The Veaceslav Cebanenco Memorial took place on 1-2nd April at the Republican Chess and Draughts Club, Sciusev street 111, in Chisinau, Moldova.

The main open tournament A for players rated higher than 2200 FIDE had 37 participants. The playing format was 9-round Swiss, FIDE rated, with time control 15 min + 10 sec.

Both leaders after the penultimate round, Alexei Shirov and Yuriy Kuzubov, lost in their last games with white pieces against Vitaliy Bernadskiy and Vladimir Malakhov, respectively.

Bologan took advantage of this development to leap ahead to the first place by defeating former World Champion Zhu Chen.

Viktor Bologan

Viktor Bologan

The overall winner was to be decided in a mini-match between two top finishers – Bologan with 7 points and Malakhov with best tie-break in the group with 6,5 points.

They exchanged a win for each, but then Bologan won the Armageddon tie-break to claim the top prize.

Replay games with analysis

Tournament website

Final standings:

1 GM Bologan Viktor MDA 2680 – 7
2 GM Malakhov Vladimir RUS 2777 – 6.5
3 GM Shirov Alexei LAT 2742 – 6.5
4 GM Kuzubov Yuriy UKR 2583 – 6.5
5 IM Bernadskiy Vitaliy UKR 2552 – 6.5
6 GM Lysyj Igor RUS 2666 – 6
7 IM Nigalidze Gaioz GEO 2421 – 6
8 GM Zhu Chen QAT 2438 – 5.5
9 GM Svetushkin Dmitry MDA 2628 – 5.5
10 Golub Dan MDA 2290 – 5.5
11 IM Zajarnyi Anatolyi MDA 2274 – 5
12 IM Hamitevici Vladimir MDA 2494 – 5
13 GM Sanduleac Vasile MDA 2397 – 5
14 FM Vavric Pavel MDA 2271 – 5
15 IM Itkis Boris ROU 2342 – 5
16 Iovcov Valerii MDA 2237 – 5
17 Bizovi Mihai MDA 2050 – 5
18 IM Slovineanu Viacheslav MDA 2431 – 4.5
19 IM Martemianov Iaroslav MDA 2365 – 4.5
20 Fedotov Eduard MDA 2208 – 4.5
21 IM Vedmediuc Serghei MDA 2327 – 4.5
22 FM Ogleznev Alexandr MDA 2264 – 4.5
23 GM Rogozenco Dorian ROU 2513 – 4
24 GM Nanu Costica-Ciprian ROU 2532 – 4
25 GM Solodovnichenko Yuri UKR 2564 – 4
26 FM Ungureanu Vlad ROU 2337 – 4
27 WIM Dragomirescu Angela ROU 2262 – 4
28 IM Soltanici Ruslan MDA 2359 – 4
29 FM Agafii Victor MDA 2291 – 4
30 Cerbulenco Liviu MDA 2114 – 4
31 Gorbanovsky Oleg MDA 2035 – 3.5
32 Chetrari Nikita MDA 1890 – 3.5
33 Procop Egor MDA 2070 – 3
34 Chircu Vadim MDA 2209 – 3
35 IM Petrenko Svetlana MDA 2225 – 2.5
36 Martinenco Sergiu MDA 1891 – 2.5
37 WGM Ionescu Irina ROU 2191 – 2

Chessdom

Incoming search terms:

Read More

International Rapid Chess Festival – Veaceslav Cebanenco Memorial

Posted by on Mar 25, 2014 in Chess News & Events | 0 comments

sah 4The Veaceslav Cebanenco Memorial is scheduled to take place on 1-2nd April at the Republican Chess and Draughts Club, Sciusev street 111, in Chisinau, Moldova.

The Festival will consist of three events:

– In the open tournament A (9-round Swiss, FIDE rated) eligible to participate are the players with FIDE ratings 2200 and higher. The maximum number of participants is 50.
Rate of play: 15 min + 10 sec/move increment.

– In the open tournament B (9-round Swiss, FIDE rated) eligible to participate are the players with FIDE ratings under 2200. The maximum number of participants is 70.
Rate of play: 25 min to the end of the game.

– In the open tournament C (9-round Swiss, open & girls) eligible to participate are the players under 12 years old. Individual and team score will be counted. Each team may consist of 2 players (1 boy + 1 girl), both born in 2002 and younger.
Rate of play: 25 min to the end of the game.

The top prize in the Open A is 1000 EUR.

Tournament website

Participants:

1 GM Malakhov Vladimir RUS 2777
2 GM Shirov Alexei LAT 2742
3 GM Bologan Viktor MDA 2680
4 GM Lysyj Igor RUS 2675
5 GM Svetushkin Dmitry MDA 2628
6 GM Kuzubov Yuriy UKR 2583
7 GM Solodovnichenko Yuri UKR 2564
8 IM Bernadskiy Vitaliy UKR 2552
9 GM Al-Modiahki Mohamad QAT 2547
10 GM Nanu Costica-Ciprian ROU 2532
11 GM Rogozenco Dorian ROU 2513
12 IM Hamitevici Vladimir MDA 2494
13 IM Golubka Petr UKR 2458
14 GM Zhu Chen QAT 2438
15 IM Slovineanu Viacheslav MDA 2431
16 GM Sanduleac Vasile MDA 2397
17 IM Martemianov Iaroslav MDA 2365
18 IM Soltanici Ruslan MDA 2360
19 Omelja Artem UKR 2350
20 IM Vedmediuc Serghei MDA 2340
21 IM Itkis Boris ROU 2337
22 FM Ungureanu Vlad ROU 2337
23 IM Klinova Masha ISR 2294
24 FM Agafii Victor MDA 2291
25 Golub Dan MDA 2290
26 IM Zajarnyi Anatolyi MDA 2274
27 FM Vavric Pavel MDA 2274
28 FM Ogleznev Alexandr MDA 2264
29 Iovcov Valerii MDA 2237
30 Martemianov Oleg MDA 2220
31 Chircu Vadim MDA 2209
32 Fedotov Eduard MDA 2208
33 Veneteanu Ion-Cristian ROU 2208
34 WGM Ionescu Irina ROU 2191
35 Cerbulenco Liviu MDA 2114
36 Procop Egor MDA 2070
37 Bizovi Mihai MDA 2050
38 Gorbanovsky Oleg MDA 2035
39 Chetrari Nikita MDA 1890

Chessdom

Read More

Field Gashimov Memorial Completed

Posted by on Mar 21, 2014 in Chess News & Events | 0 comments

The complete field of the Vugar Gashimov Memorial has been announced. The players of the B group are Wang Hao, Pavel Eljanov, Etienne Bacrot, Radoslaw Wojtaszek, Alexander Motylev, Eltaj Safarli, Nijat Abbasov, Gadir Huseynov, Rauf Mammadov and Vasif Durabeyli. The A group had been announced earlier, and will see Magnus Carlsen, Fabiano Caruana, Hikaru Nakamura, Sergey Karjakin, Shakhriyar Mamedyarov and Teimour Radjabov.

ChessVibes

Read More

Vugar Gashimov Memorial – Press Release

Posted by on Mar 18, 2014 in Chess News & Events | 0 comments

Gashimov Memorial 2014

In order to honor the memory of Vugar Gashimov, European champion and leading world chess player who passed away recently, “Synergy Group” organizes strong round robin tournament to be held in April in Azerbaijan.

A memorial for Vugar Gashimov will bring together such world-known names as the reigning world champion Magnus Carlsen (Norway), world #5 Fabiano Caruana (Italy), world #7 Hikaru Nakamura (USA), world #9 Sergey Karjakin (Russia), as well as Azerbaijani grandmasters European champion Shakhriyar Mamedyarov (world #11) and Teimour Radjabov (world #34).

The dates of Shamkir Chess Tournament in the memory of Vugar Gashimov are set for April 20th-30th. Opening Ceremony and draw of lots will be held on the 19th April.

The A tournament, sponsored by “Synergy Group”, one of the leading local investment companies, reportedly has a prize fund of €100,000.

There will be a second tournament alongside the main event. In this B tournament ten players will play: five from Azerbaijan (Eltaj Safarli, Nijat Abbasov, Gadir Huseynov, Rauf Mammadov, Vasif Durabeyli) and five from abroad Hao Wang (China), Pavel Eljanov (Ukraine), Etienne Bacrot (France), Radoslav Wojtaszek (Poland), and the new European champion Alexander Motylev (Russia).

The prize fund for this tournament will be €30,000.

The games will be hosted by Heydar Aliyev Center in Shamkir – the capital of Shamkir region which is the 8th largest city in Azerbaijan. Located in the northern foothills of the Lesser Caucasus, on the coast of the Chagirchay River on Tbilisi-Yevlakh highway, the city will welcome chess lovers from all over the world.

Organizing this event Synergy Group OJSC aims to pay due respect to Vugar Gashimov and participate in the “State Program supporting the development of Chess in Azerbaijan throughout 2009-2014″.

Vugar Gashimov passed away on January 10th, 2014 in Heidelberg, Germany at the age of 27. The grandmaster from Baku had been ill for a long time and was under treatment for the last year and a half.

Born on July 24th, 1986 in Baku, Vugar Gashimov achieved his peak ranking-world#6 in November, 2009. He has been the winner of Baku Grand Prix. Representing Azerbaijan, he became the European champion in 2009. He played a crucial role in the historical victory of the national team at the European Championship held in Serbia.

In 2011 he became the winner of Reggio Emilia chess tournament held in Italy since 1958. Playing on behalf of several chess clubs, he became the champion of Croatia, Turkey, Romania, Iran, Spain and Moldova.

A silver-medalist, Gashimov was known as a particularly strong blitz chess player. Owner of more than 72 titles, Vugar Gashimov is the winner of Kasparov Cup. For his individual indicators, he became silver medalist of the Chess Olympiad held in 2008. He is also a silver and bronze-medalist of the World Intellectual Games.

Official logo of the tournament is attached.

Chessdom

Read More

Vugar Gashimov Memorial, Field Completed

Posted by on Mar 17, 2014 in Chess News & Events | 0 comments

Azerbaijan will hold two round robin tournaments in memory of Vugar Gashimov from 19 to 30 April in Shamkir, Teymur Tushiev of ExtraTime.az confirmed for Chessdom.

The A Tournament will be a six-player double round robin with Magnus Carlsen (Norway), Fabiano Caruana (Italy), Hikaru Nakamura (USA), Sergey Karjakin (Russia) and local stars Shakhriyar Mamedyarov and Teimour Radjabov.

Draws will not be allowed before move 40 and the top prize will be 100,000 EUR.

The B Tournament will be a ten-player single round robin with the prize fund of 30,000 EUR.

Participants are Rauf Mamedov, Eltaj Safarli, Gadir Guseinov, Vasif Durarbayli, Nijat Abasov (all Azerbaijan), Etienne Bacrot (France), Radoslaw Wojtaszek (Poland), Wang Hao (China), Pavel Eljanov (Ukraine) and the newly crowned European Champion Alexander Motylev (Russia).

The main sponsor is company Synergy.

Vugar Gashimov

Vugar Gashimov

Chessdom

Read More

Sergey Fedorchuk winner of Vladimir Petrov Memorial 2014

Posted by on Feb 24, 2014 in Chess News & Events | 0 comments

Ukrainian Grandmaster Sergey Fedorchuk grabbed the winner’s trophy at the Vladimir Petrov Memorial 2014 after narrowly edging GM Aleksej Aleksandrov in the race for the first place. Fedorchuk finished with 12 points from 15 games, while Aleksandrov had 11,5 points, leaving the next group a full point behind.

Vladimir Petrov Memorial was organized by the Latvian Chess Federation and Grandmaster Alexei Shirov with the aim to pay tribute to one of the brightest representatives of Latvian Chess ever who tragically died in Soviet camps during the Second World War.

The main event was Tournament A, won by Fedorchuk, a 15-round Swiss event with the rapid time control 15 min + 6 sec.

Tournament B (for players rated 1875-2324) and Tournament C (U1875) were 12-round Swiss events with the time control 12 min + 5 sec. Full standings for all sections are below.

The Blitz Tournament was held on 20th February in the Amber Beach resort (Jaunkemeri). The winner was Russian Grandmaster Vladimir Dobrov.

Sergei Fedorchuk

GM Sergey Fedorchuk

Tournament website

Open A final standings:

1 GM Fedorchuk Sergey A. UKR 2611 – 12
2 GM Aleksandrov Aleksej BLR 2571 – 11.5
3 GM Miezis Normunds LAT 2493 – 10.5
4 GM Ehlvest Jaan USA 2620 – 10.5
5 GM Neiksans Arturs LAT 2595 – 9.5
6 GM Sveshnikov Evgeny LAT 2534 – 9.5
7 GM Maiorov Nikita BLR 2537 – 9.5
8 FM Meskovs Nikita LAT 2445 – 9.5
9 GM Kiselev Vitaliy RUS 2515 – 9.5
10 NM Putka Verners LAT 2370 – 9.5
11 GM Dobrov Vladimir RUS 2604 – 9
12 FM Kantans Toms LAT 2416 – 9
13 GM Ulibin Mikhail RUS 2559 – 9
14 IM Kashtanov Ruslan RUS 2378 – 9
15 GM Megaranto Susanto INA 2542 – 8.5
16 GM Starostits Ilmars LAT 2448 – 8.5
17 IM Farid Firman Syah INA 2293 – 8.5
18 IM Sveshnikov Vladimir LAT 2415 – 8.5
19 IM Godard Maxence FRA 2336 – 8.5
20 GM Kveinys Aloyzas LTU 2522 – 8
21 FM Lavendelis Egons LAT 2274 – 8
22 GM Gleizerov Evgeny RUS 2623 – 8
23 FM Ladva Ottomar EST 2349 – 8
24 IM Kuzmicz Krystian POL 2452 – 8
25 WGM Sukandar Irine Kharisma INA 2347 – 8
26 GM Yevseev Denis RUS 2457 – 8
27 MK Bernotas Arturs LAT 2260 – 8
28 MK Berzinsh Ivars LAT 2168 – 7.5
29 IM Sotsky Alexander RUS 2208 – 7.5
30 WGM Rogule Laura LAT 2257 – 7.5
31 IM Berzinsh Roland LAT 2412 – 7.5
32 IM Troyke Christian GER 2330 – 7.5
33 WGM Berzina Ilze LAT 2219 – 7.5
34 MK Stepins Edgars LAT 2204 – 7.5
35 MK Kudzma Laimonas LTU 2211 – 7
36 MK Olkhovskiy Alexander RUS 2161 – 7
37 MK Golcman Evgeny RUS 2267 – 7
38 MK Dzjuba Vsevolod LAT 2164 – 7
39 WIM Dolgova Olga RUS 2165 – 7
40 NM Kretainis Kristaps LAT 2181 – 7
41 MK Chukavin Kirill EST 1997 – 7
42 MK Shashnev Pavel RUS 2045 – 7
43 MK Mierins Eriks LAT 2094 – 7
44 WGM Sudakova Irina RUS 2250 – 6.5
45 MK Walther Cliff GER 2151 – 6.5
46 NM Mustaps Matiss LAT 2313 – 6
47 MK Drilins Andris LAT 2184 – 6
48 MK Agafonov Yuri LAT 2099 – 6
49 NM Stasans Aivars LAT 2139 – 6
50 MK Blauhut Holger GER 2068 – 5.5
51 MK Starcevs Dmitrijs LAT 2079 – 5.5
52 NM Daudzvardis Janis LAT 2121 – 5
53 WGM Reizniece-Ozola Dana LAT 2286 – 4.5
54 IM Antoms Guntars LAT 2338 – 4.5
55 CM Marie Maxime FRA 2198 – 4.5
56 MK Bolsakovs Vadims LAT 2134 – 4.5
57 I Timoshin Andrei EST 1716 – 4
58 CM Decosse Jean-Fabien FRA 2244 – 3.5
59 MK Miles Yana LAT 2085 – 1

Open B final standings:

1 NM Klimakovs Sergejs LAT 2232 – 9
2 FM Coursaget Nicolas FRA 2291 – 9
3 NM Tokranovs Dmitrijs LAT 2267 – 8.5
4 MK Malyshev Roman RUS 2101 – 8
5 MK Narmontas Raimondas LTU 2086 – 7.5
6 MK Klabis Rokas LTU 2139 – 7.5
7 MK Melderis Uldis LAT 2020 – 7.5
8 MK Nesterov Arseniy RUS 2024 – 7.5
9 MK Chernyak Viktoria RUS 2063 – 7
10 MK Marcinkevics Oskars LAT 2031 – 7
11 MK Mikenas Alius LTU 2172 – 7
12 WIM Polyakova Natalia RUS 2026 – 7
13 MK Sirokov Jevgenijs LAT 1939 – 6.5
14 MK Martynov Alexander RUS 2059 – 6.5
15 MK Semjonovs Ilja LAT 1657 – 6.5
16 MK Visockis Janis LAT 2165 – 6
17 MK Isakovs Janis LAT 1937 – 5.5
18 I Stauskas Lukas LTU 1933 – 5.5
19 MK Alipovs Anatoljs LAT 2094 – 5.5
20 MK Nesterov Yury RUS 2065 – 5.5
21 I Skvortsov Sergey RUS 1922 – 5.5
22 MK Golubeva Marija LAT 1865 – 5.5
23 FM Ozolins Aris LAT 2059 – 5
24 I Ivanov Igor. RUS 1800 – 5
25 I Skolmeistars Uldis LAT 1717 – 5
26 I Dudarev Dmitry RUS 1713 – 5
27 MK Kalandarova Laura LAT 1957 – 5
28 MK Kolesnikovs Ivans LAT 1982 – 4.5
29 I Kovalevskis Artjoms LAT 1545 – 4
30 I Paulauskiene Vilma LTU 1851 – 3.5
31 I Burkevica Ilze LAT 1705 – 3.5
32 I Ozols Andris LAT 1539 – 3.5
33 MK Kalinicenko Igor LAT 2100 – 2.5
34 MK Petrovskis Olegs LAT 2107 – 1

Open C final standings:

1 MK Polyakov Fedor LAT 1852 – 11
2 I Bekasovs Rihards LAT 1632 – 9
3 MK Lelis Janis LAT 1872 – 8.5
4 I Jazdanovs Aleksandrs LAT 1662 – 7.5
5 I Gatere Liene LAT 1694 – 7.5
6 I Setikiene Grazina LTU 1854 – 7
7 I Fridmans Josifs LAT 1694 – 7
8 I Semjonovs Vsevolods LAT 1619 – 7
9 I Fokaite Gabriele LTU 1429 – 7
10 I Golsta Madara LAT 1602 – 7
11 I Plitnieks Janis LAT 1853 – 6.5
12 I Vebers Karlis LAT 1496 – 6.5
13 I Roze Janis LAT 1849 – 6
14 I Povilaitis Tomas LTU 1417 – 6
15 I Deglis Dainis LAT 1661 – 6
16 I Nikolajeva Marija LAT 1477 – 6
17 I Povilaitis Kamilijus LTU 1624 – 6
18 I Zvans Maris LAT 1695 – 6
19 I Vissarionovs Artjoms LAT 1449 – 5.5
20 I Dudarev Kiril RUS 1398 – 5.5
21 I Pavlovs Nikita LAT 1850 – 5
22 I Dmitriev Ivan RUS 1725 – 5
23 MK Fedorovichs Vladimirs LAT 1819 – 5
24 I Golsta Ramona LAT 1499 – 5
25 I Bagdanskis Dangis LTU 1471 – 5
26 I Bogdanov Ivan RUS 1850 – 4.5
27 I Povilaitis Stasys LTU 1624 – 4
28 I Povilaitis Matas LTU 1085 – 3.5
29 II Bagirov Eldar LAT 1750 – 3.5
30 I Kalinicenko Maksims LAT 1630 – 2

Chessdom

Read More

GM Dobrov clear first in Vladimir Petrov Memorial Blitz

Posted by on Feb 21, 2014 in Chess News & Events | 0 comments

Vladimir Petrov

Vladimir Petrov

Latvian Chess Federation is holding the 3rd Vladimir Petrov Memorial on 20-23 February, 2014, in Jurmala, Latvia.

The first event was the Blitz tournament which was held on 20th February in the Amber Beach resort (Jaunkemeri).

81 players from six countries played in the 9-round Swiss with the time control 4 min + 3 sec.

Russian Grandmaster Vladimir Dobrov took a clear first place with 7,5/9 points after defeating the earlier leader GM Normunds Miezis in the final round.

The main event, the Tournament A with rapid time control, is taking place on 21-23rd February.

Final standings:

1 GM Dobrov Vladimir RUS 2604 – 7.5
2 GM Miezis Normunds LAT 2475 – 7
3 GM Aleksandrov Aleksej BLR 2562 – 7
4 GM Ehlvest Jaan USA 2471 – 7
5 GM Yevseev Denis RUS 2529 – 7
6 GM Neiksans Arturs LAT 2553 – 7
7 GM Gleizerov Evgeny RUS 2500 – 6.5
8 IM Farid Firman Syah INA 2326 – 6.5
9 GM Megaranto Susanto INA 2565 – 6
10 WGM Sukandar Irine Kharisma INA 2377 – 6
11 GM Kiselev Vitaliy RUS 2537 – 6
12 NM Mustaps Matiss LAT 2383 – 6
13 GM Petkevich Jusefs LAT 2333 – 6
14 GM Ulibin Mikhail RUS 2455 – 6
15 NM Bernotas Arturs LAT 2338 – 6
16 GM Maiorov Nikita BLR 2470 – 6
17 GM Shirov Alexei LAT 2656 – 6
18 FM Lavendelis Egons LAT 2308 – 6
19 WGM Sudakova Irina RUS 2341 – 5.5
20 MK Trifonov Denis BLR 2248 – 5.5
21 I Chukavin Kirill EST 1925 – 5.5
22 MK Berzinsh Ivars LAT 2159 – 5.5
23 IM Kashtanov Ruslan RUS 2350 – 5.5
24 GM Sveshnikov Evgeny LAT 2473 – 5.5
25 MK Nesterov Yury RUS 1923 – 5.5
26 FM Kantans Toms LAT 2412 – 5
27 IM Sotsky Alexander RUS 2307 – 5
28 MK Olkhovskiy Alexander RUS 2004 – 5
29 MK Smorodinskis Igors LAT 2359 – 5
30 MK Martynov Alexander RUS 2059 – 5
31 NM Tokranovs Dmitrijs LAT 2183 – 5
32 MK Malyshev Roman RUS 2194 – 5
33 MK Agafonov Yuri LAT 2174 – 5
34 MK Semjonovs Ilja LAT 1717 – 5
35 I Zenchenko Pavel BLR 1436 – 5
36 MK Melderis Uldis LAT 1995 – 5
37 MK Alipovs Anatoljs LAT 1999 – 5
38 I Petrovs Jaroslavs LAT 1755 – 4.5
39 MK Nesterov Arseniy RUS 1911 – 4.5
40 I Burkevica Ilze LAT 1620 – 4.5
41 I Bekasovs Rihards LAT 1588 – 4.5
42 I Ivanov Igor. RUS 1763 – 4.5
43 Mitenieks Matiss LAT 1866 – 4.5
44 MK Isakovs Janis LAT 1883 – 4.5
45 I Moskvin Anatoly RUS 1860 – 4.5
46 I Semjonovs Vsevolods LAT 1567 – 4.5
47 I Spiridonov Evgeny RUS 1909 – 4
48 I Batashevs Arsens LAT 1919 – 4
49 MK Polyakov Fedor LAT 1852 – 4
50 I Visnevskis Valdis LAT 1624 – 4
51 I Zhuravlev Stepan RUS 1795 – 4
52 I Mitskevich Yauheniya BLR 1637 – 4
53 I Ter-Saakian Grigorii RUS 1722 – 4
54 I Jazdanovs Aleksandrs LAT 1689 – 4
55 I Luscenkovs Artjoms LAT 1696 – 4
56 FM Ozolins Aris LAT 2079 – 3.5
57 MK Petrovskis Olegs LAT 2109 – 3.5
58 I Brikers Aleksandrs LAT 1672 – 3.5
59 I Sinauridze Simons LAT 1701 – 3.5
60 I Mochanskiy Nikolay BLR 1850 – 3.5
61 I Usacheva Glafira RUS 1537 – 3.5
62 I Migunova Aleksandra LAT 1593 – 3.5
63 I Horobrijs Daniils LAT 1592 – 3.5
64 I Zhuravlev Ignat RUS 1546 – 3.5
65 Timoshin Andrei EST 1868 – 3
66 I Deglis Dainis LAT 1576 – 3
67 I Kriukov Aleksei RUS 1850 – 3
68 I Nikolajeva Marija LAT 1505 – 3
69 I Novikov Roman RUS 1850 – 3
70 I Druchkov Egor BLR 1501 – 3
71 I Sevastjanovs Roberts LAT 1507 – 3
72 I Novikov Aleksey RUS 1533 – 3
73 I Vissarionovs Artjoms LAT 1320 – 3
74 I Leitans Daniels LAT 1731 – 3
75 WGM Reizniece-Ozola Dana LAT 2324 – 2.5
76 II Shaida Gennadi BLR 1750 – 2.5
77 I Saltanova Veronika BLR 1850 – 2.5
78 I Ozols Andris LAT 1732 – 2
79 Taraikouski Mikhail BLR 1650 – 2
80 I Leonovs Jegors LAT 1850 – 2
81 I Lepjohina Valerija LAT 1850 – 2

Chessdom

Read More